Aksjeloven § 17-1: Personlig ansvar for styre og aksjonærer
Hva leter du etter?

Styreansvar og personlig erstatningsansvar etter aksjeloven § 17-1 – dom fra Asker og Bærum tingrett

Advokat Pål Sverre Hernæs og advokatfullmektig Astrid Skorge Fisher fikk fullt medhold for sin klient i en sak om personlig erstatningsansvar etter aksjeloven § 17-1.

Asker og Bærum tingrett dømte tre personer – styreleder, styremedlem og passiv aksjonær i et start-up-selskap – solidarisk til å betale kr 2 162 500 i erstatning, med forsinkelsesrenter fra 4. august 2022. Ved domsavsigelse utgjorde rentene over kr 900 000. I tillegg ble de saksøkte dømt til å betale kr 772 962 i sakskostnader. Dommen sender et tydelig signal om at aksjelovens regler om kapitalforhøyelse ikke er formaliteter som kan oversees.

Bakgrunn – hva skjedde?

En investor inngikk i juni 2021 avtale om å innbetale 2,5 millioner kroner i et start-up-selskap for å bli aksjonær. Pengene ble overført, men selskapet overholdt ikke aksjelovens regler:

  • Aksjeinnskuddet ble ikke holdt på særskilt konto, slik aksjeloven § 10-13 krever.
  • Kapitalforhøyelsen ble ikke meldt til Foretaksregisteret innen tre-månedersfristen etter aksjeloven § 10-9.
  • Da fristen utløp, falt kapitalforhøyelsen bort og selskapet overholdt ikke sin plikt til tilbakebetaling etter aksjeloven § 10-13.

For øvrig ble ikke kapitalforhøyelsen vedtatt på generalforsamling i selskapet før i mai 2022 – nesten ett år etter innbetalingen. Selskapet gikk konkurs i november 2022 uten at investoren hadde mottatt aksjene.

Søksmålet ble rettet mot styreleder, ett styremedlem og en passiv aksjonær, som alle hadde presentert investeringen for investor med krav om personlig erstatningsansvar etter aksjeloven § 17-1.

Den rettslige strategien

Saken ble ført på to parallelle rettslige spor:

Retten kom til at aksjeloven § 17-1 fikk anvendelse og fant det ikke nødvendig å gå nærmere inn på det ulovfestede culpaansvaret. Likevel understreker rettens premisser at begge spor var rettslig holdbare.

De saksøktes anførsler – og hvorfor de ikke nådde frem

De saksøkte fremmet fire hovedanførsler. Ingen av dem ble tatt til følge.

Anførsel Rettens konklusjon
Daglig leder var ansvarlig for registreringen Registrering av kapitalforhøyelse er styrets ansvar
Aksjeinnskuddet var konvertert til lån Retten fant ikke grunnlag for at låneavtale var inngått
Kravet var foreldet Foreldelsesfristen begynte tidligst å løpe i april/mai 2022; forliksklage ble tatt ut 26. november 2024 – innen fristen
Passiv aksjonærs ansvar måtte lempes pga. uføretrygd Lemping er forbeholdt unntakstilfeller; retten kunne ikke se at ansvaret var urimelig tyngende

Konverteringsanførselen

De saksøkte påsto at aksjeinnskuddet var konvertert til lån.  Bakgrunnen var at investoren hadde meldt krav i konkursboet som kreditor og mottatt dividende på ca. kr 337 500 – noe de saksøkte anførte som bevis for at investor selv aksepterte å være kreditor, ikke aksjonær.

Retten avviste dette. Ut fra en kontraktsrettslig og lojalitetsbasert vurdering fant retten at partene ikke hadde inngått avtale om konvertering til lån, og at investor ikke skulle gis en dårligere stilling når investoren hadde oppfylt sin tapsbegrensningsplikt ved å melde fordringen i boet. Retten avviste også anførselen om at investoren «kom bedre ut» som kreditor enn han ville gjort som aksjonær og konkluderte med at investoren ikke ville foretatt investeringen dersom han hadde vært klar over risikoen for brudd på aksjelovgivningen og manglende lojalitet fra de saksøkte.

Rettens vurdering – «total mangel på respekt»

Tingretten var tydelig i sin karakteristikk av de saksøktes atferd. Retten slo fast at de saksøke viste «total mangel på respekt for sentrale bestemmelser i aksjelovgivningen», og at det ved så mange og vedvarende pliktbrudd forelå en klar presumsjon for uaktsom opptreden.

Styrets ansvar for kapitalforhøyelsen etter aksjeloven § 10-9

Ansvaret for å melde kapitalforhøyelsen til Foretaksregisteret påligger styret. Styreleder kan ikke fraskrive seg ansvar for manglende registrering av kapitalforhøyelse ved å hevde at ansvaret var tillagt daglig leder.

Aksjeloven § 10-13 – særskilt konto og ubetinget tilbakebetalingsplikt

Aksjeinnskudd i penger skal holdes på særskilt konto og kan ikke disponeres av selskapet før kapitalforhøyelsen er registrert. Når kapitalforhøyelsen faller bort, inntrer en ubetinget plikt til å tilbakebetale «uten opphold». Manglende tilbakebetaling utløser presumsjon for uaktsomhet.

Personlig ansvar for passiv aksjonær etter aksjeloven § 17-1

Også en passiv aksjonær ble holdt ansvarlig. Retten la vekt på at vedkommende hadde hatt en aktiv rolle i forbindelse med presentasjonen av investeringen og selskapets forretningsidé. Aksjeloven § 17-1 gjelder ikke bare styremedlemmer, men også aksjonærer som forsettlig eller uaktsomt volder tap.

Foreldelse Foreldelsesanførselen ble imøtegått med konklusjonen om at fristen tidligst begynte å løpe i april/mai 2022, da investor ble kjent med at aksjer ikke var utstedt.  Forliksklage ble tatt ut 26. november 2024 – innen tre-årsfristen.

Forsinkelsesrenter fra 4. august 2022

Forsinkelsesrenter løper fra 4. august 2022 – tre måneder etter generalforsamlingsbeslutningen om kapitalforhøyelse, det vil si fra det tidspunktet tilbakebetalingsplikten etter aksjeloven § 10-13 inntrådte.

Hva betyr dommen for styremedlemmer og aksjonærer?

Dommen er et klart signal om at aksjelovens regler om kapitalforhøyelse ikke er formaliteter som kan oversees. Konsekvensene kan bli alvorlige:

  • Styremedlemmer kan holdes personlig ansvarlige for manglende oppfølging av kapitalforhøyelsesprosessen, selv om de mener daglig leder burde håndtere kapitalforhøyelsen.
  • Aksjonærer som aktivt deltar i å presentere og gjennomføre en investering, kan bli ansvarlige på linje med styremedlemmer – uten formell styrerolle.

Praktiske råd – kapitalforhøyelse og investorbeskyttelse

For styremedlemmer, daglige ledere og aksjonærer i selskaper som innhenter ekstern kapital:

  • Sørg for at kapitalforhøyelsen meldes til Foretaksregisteret innen tre måneder etter generalforsamlingsbeslutningen, jf. aksjeloven § 10-9.
  • Hold aksjeinnskudd på særskilt konto frem til registrering er gjennomført, jf. aksjeloven § 10-13.
  • Ikke disponér over innbetalte midler før kapitalforhøyelsen er registrert, med mindre lovens vilkår for dette er oppfylt
  • Søk juridisk bistand tidlig dersom det oppstår usikkerhet rundt gjennomføringen av en emisjon.

Ofte stilte spørsmål om styreansvar og aksjeloven § 17-1

Kan et styremedlem bli personlig ansvarlig for manglende melding av kapitalforhøyelse til Foretaksregisteret?

Ja. Styret har et selvstendig ansvar for å følge opp sentrale plikter etter aksjeloven, herunder melding av kapitalforhøyelse til Foretaksregisteret. Styremedlemmer som ikke sørger for å overholde aksjelovens bestemmelser kan bli personlig ansvarlige for tredjeparters økonomiske tap.

Kan en aksjonær uten styreverv bli personlig ansvarlig?

Ja. Aksjeloven § 17-1 gjelder også aksjonærer som forsettlig eller uaktsomt har voldt (eller medvirket til) økonomisk tap. En aktiv rolle i presentasjonen av en investering og manglende oppfølging av avtalen kan i enkelte tilfeller være tilstrekkelig for ansvar.

Hva skjer hvis kapitalforhøyelsen ikke registreres innen fristen?

Kapitalforhøyelsen faller bort, jf. aksjeloven § 10-9 tredje ledd. Selskapet får da en ubetinget plikt til å tilbakebetale aksjeinnskuddet «uten opphold», jf. § 10-13. Manglende tilbakebetaling utløser presumsjon for uaktsomhet og kan medføre personlig erstatningsansvar.

Kan erstatningsansvar lempes ved dårlig økonomi?

Nedsettelse av erstatningskravet (lemping) etter aksjeloven § 17-2 er forbeholdt klare unntakstilfeller. Uføretrygd og begrenset betalingsevne er ofte ikke i seg selv tilstrekkelig grunnlag for lemping.

Hvor lenge kan et krav om erstatning etter aksjeloven § 17-1 gjøres gjeldende?

Det må foretas en konkret vurdering i det enkelte tilfellet, men den alminnelige foreldelsesfristen er tre år fra den dag skadelidte fikk eller burde skaffet seg nødvendig kunnskap om skaden, jf. foreldelsesloven § 9.

Saken ble ført av advokat Pål Sverre Hernæs og advokatfullmektig Astrid Skorge Fisher.

Dommen er avsagt av Asker og Bærum tingrett (saksnr. 25-091626TVI-TAOB/TSAV).

Saken er også omtalt i Rett24: https://rett24.no/articles/investor-tilkjent-millionerstatning-etter-styreansvar-for-grundertrio

Har du spørsmål om styreansvar, investoravtaler eller erstatningskrav etter aksjeloven? Ta kontakt med oss for en samtale.